Powszechnie uważa się, że piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Pomimo obiektywnego odbioru, zdecydowanie łatwiej zawieramy znajomości z osobami pogodnymi i radosnymi. Nadto, uśmiech to idealny sposób wyrażenia naszych emocji. Bez wątpienia, osoby, których zęby są w dobrym stanie, zdecydowanie częściej chwalą się nimi. Z uwagi na fakt, że na skutek wielu czynników, takich jak: zaniedbanie higieny jamy ustnej, genetyczne uwarunkowania czy choroby jamy ustnej, zęby mogą ulegać zepsuciu i ukruszeniu, często decydujemy się na protezę zębową. Jeśli jest dobrze wykonana i odpowiednio dopasowana, będzie służyła przez lata.

Wybór rodzaju protezy jest bardzo istotny. Warto zatem poświęcić więcej czasu i przemyśleć, z jakiego materiału powinna być wykonana. Bez wątpienia, podejmując decyzję, powinniśmy kierować się poradami stomatologa, który po zbadaniu naszej jamy ustnej w najlepszy sposób dobierze substytut.

Wśród wspomnianych produktów stomatologicznych występuje wiele podziałów. Najbardziej popularny jednak wyróżnia protezy ruchome oraz stałe. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one swoją specyfiką i warunkami, w których ich zastosowanie jest możliwe. Różnice występują także w cenie.

Proteza ruchoma

Ten rodzaj protezy przeznaczony jest zarówno dla osób, które posiadają ubytek jednostkowy zębów, jak i dla osób, które cierpią na całkowite bezzębie. Ważne jest to, że nie stosuje się jej ciągle. Stąd również jej nazwa. Tego typu proteza nadaje się jedynie do użytku w trakcie dnia. W nocy, natomiast, należy ją zdjąć. Jest to stricte związane z bezpieczeństwem oraz higieną jamy ustnej. W nocy mogłoby dojść do jej poluzowania i zadławienia. Nadto, jest możliwość, że dostaną się pod nią drobinki pożywienia, które nie zostaną usunięte w trakcie mycia zębów. Dodatkowym aspektem jest komfort dziąseł i błony śluzowej. Są one wyjątkowo delikatne. Ich mechaniczne uszkodzenie w połączeniu z drobnoustrojami i bakteriami może prowadzić do zakażenia jamy ustnej. Początki korzystania z protezy nie są łatwe nawet, jeśli nie jest to dla nas nowość. Każdorazowo, niezbędne jest jej idealne dopasowanie, a pierwsze dni z nowym nabytkiem mogą okazać się mało komfortowe.

Praktycy określają dwa etapy w użytkowaniu protezy ruchomej:

Pierwszy z nich to tak zwana adaptacja protezy. W tym czasie należy zwrócić uwagę na to, czy nie powoduje ona uszkodzeń mechanicznych w jamie ustnej oraz czy w trakcie podstawowych czynności dnia codziennego, takich jak: mówienie, jedzenie, bieganie itp., nie przemieszcza się. Proces ten może trwać nawet kilka miesięcy. Zdecydowanie będzie on skrócony, jeśli materiał z którego wykonana jest proteza jest bardzo dobrej jakości. Jeśli zauważymy wspomniane niedogodności, należy zasygnalizować to osobie wykonującej produkt. Możliwa jest jej mechaniczna poprawa.

Etapem, który jest niezbędny i zdecydowanie oddalony w czasie, jest wymiana protezy ruchomej. Jej termin przydatności nie jest nieograniczony. Przyjmuje się, że jeśli podlega codziennemu użytkowaniu w sposób właściwy, okres na który jest przeznaczona wynosi 5 lat. Z jednej strony, istotna tu jest higiena jamy ustnej. Pomimo odpowiednich zabiegów czyszczących, może dojść do zmiany chociażby kolorystyki uzębienia wchodzącego w jej skład. Innym, ważnym aspektem jest fakt, że nasze ciało podlega ciągłym zmianom fizycznym. Są to procesy, które trwają, ale mogą skutkować tym, że pierwotnie dobrze dopasowana proteza, będzie powodowała dyskomfort.

Biorąc pod uwagę konieczność wyciągania protezy ruchomej oraz jej okresową wymianę, może ona nie być atrakcyjna dla użytkowników. Są jednak argumenty przemawiające za jej zakupem. Z jednej strony, jest to stosunkowo niska cena względem alternatywnych rozwiązań. Dodatkową, pozytywną informacją jest jej refundacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można więc uznać, że może się na nią zdecydować również osoba, której zasobność portfela jest nieco mniejsza. Wspomniana refundacja jest możliwa raz na pięć lat, co idealnie koresponduje z czasem wymiany protezy. Niestety, wskazane jest, by nadmienić, że nie można liczyć na dowolność wyboru produktu w zakresie świadczenia NFZ. Obejmuje ono jedynie najtańsze materiały, z jakich wykonane są protezy.

Ruchoma proteza zębowa częściowa

Ten typ protezy wskazany jest dla osób, które wokół ubytków posiadają również zęby zdrowe. Pełnią one funkcje: stabilizacyjną oraz utrzymującą. Również, wśród protez częściowych występują różne rodzaje.

Protezy zębowe częściowe akrylowe. Są one najtańsze i podlegają pełnej refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich cena oscyluje w zakresie od 60 do 200 złotych za jeden ząb wchodzący w skład protezy. Możemy, więc, przeznaczyć na nią od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Ponieważ ich główną cechą, niestety, jest mały komfort użytkowania, dobrze, aby osoba decydująca się na jej zakup, powierzyła wykonanie specjaliście. Również, wśród użytkowników panuje opinia, że nie są wygodne i w największym stopniu odbiegają w codziennej eksploatacji od wrażeń czuciowych, jakie daje prawdziwe uzębienie. Ponieważ zęby są niejednokrotnie naszą wizytówką, w tym przypadku nie możemy liczyć na dużą estetykę. Protezy akrylowe należą do tych, które zostaną zauważone przez sprawne oko rozmówcy.

Ruchoma proteza częściowa szkieletowa cechuje się dużo większą stabilnością od wyżej opisanej. W tej sytuacji, nasze dziąsła „cierpią” zdecydowanie mniej. Jak sama nazwa wskazuje, proteza posiada metalowy szkielet, który w znacznym stopniu odciąża wnętrze jamy ustnej. Oczywiście, może zdarzyć się, że podobnie jak proteza akrylowa, będzie miała niekorzystny wpływ na nasze dziąsła, jednak takie przypadki odnotowuje się bardzo rzadko. Wspiera i przyspiesza to także okres adaptacji, który trwa kilka tygodni. Posługując się protezą szkieletową, w dużo mniejszym stopniu odczujemy różnicę względem naturalnego uzębienia. Są jednak również mniej korzystne strony, takie jak cena. Wynosi ona, w zależności od precyzji wykonania i zastosowanego materiału, od około 800 do 1000 złotych za jednego zęba. Jest to więc rozwiązanie dla osób bardziej wymagających i jednocześnie posiadających większe zasoby gotówki.

Proteza szkieletowa jest również bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o jej założenie. Nie wystarczą tu jedynie proste ruchy ręki i wprawa w codziennym jej aplikowaniu. Częstokroć, konieczne jest założenie na zdrowe zęby specjalnych klamerek, które utrzymują szkielet. Również, wykonanie takiej protezy trwa zdecydowanie dłużej. Głównymi materiałami, z jakich się ją wykonuje, są: stop chromkowo- kobaltowy, złoto, srebro, a nawet tytan.

Osoby, które nie chcą zdecydować się na niskobudżetowe protezy akrylowe, a szkieletowe są niemożliwe do założenia, z uwagi na słabą kondycję zębów sąsiadujących, powinny wybrać protezę nakładkową. Jest ona oparta na korzeniach zębów lub implantach. Podobnie jak w protezie szkieletowej, konieczny jest montaż specjalnych zaczepów. Są one jednak zakładane w kanałach korzeni zębowych. Daje to zdecydowanie gwarancję stabilności i mniejszego dyskomfortu. Jeśli proteza nakładkowa została wykonana w prawidłowy sposób i założona zgodnie z zasadami sztuki, jej posiadacz nie powinien odczuwać właściwie żadnego dyskomfortu. Niestety, za jakością nieuchronnie podąża cena, która zaczyna się od 500 zł za zęba, a górna granica jest bardzo wysoka. Również czas, jaki należy poświęcić na jej dopasowanie i założenie, zdecydowanie się wydłuża.

Całkowita proteza ruchoma

Jak wspomniano, protezy częściowe przeznaczone są w głównej mierze dla osób, które posiadają chociaż w małym stopniu swoje zęby. Jeśli jednak cierpimy na całkowite bezzębie, warto zwrócić uwagę na protezy ruchome całkowite.

Najbardziej popularne są protezy akrylowe, osiadające. Montowane są dzięki użyciu specjalnych kremów mocujących, których skład i konsystencja wpływają na stabilność. Kluczową rolę pełni tu ich dopasowanie do jamy ustnej, z uwagi na samodzielność funkcjonowania (bez asekuracji innych zębów). Są one refundowane przez NFZ, a cena oscyluje w granicach 150 złotych. Ważnym aspektem tego typu protezy jest to, że jedynie początkowo powinny być wyciągane na noc. Po okresie adaptacji możemy zaniechać tej czynności.

Dla ceniących komfort, przeznaczone są ruchome protezy całkowite montowane na implantach. Implanty w tym przypadku oznaczają sztuczne punkty zaczepu. W praktyce, sprowadza się to do stworzenia substytutu zębów, a następnie umiejscowienia w jamie ustnej zaczepów kotwiczących protezę. Duża ilość pracy musi kosztować. Oczywiście, nie możemy liczyć na pomoc NFZ, a cena jednego implantu to około 1500 złotych.

Protezy zębowe stałe

Jak ich nazwa wskazuje, nie są one zdejmowane, ale zakładane na stałe. To jednak niejedyny komfort, jaki niesie za sobą decyzja o ich założeniu. W ich przypadku nie ma mowy o dostaniu się pokarmu pod protezę, czy o jej przemieszczaniu. Również, adaptacja jest niemalże natychmiastowa. Mocowanie odbywa się z użyciem śrub tytanowych. Są one wwiercane w kości przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Można więc powiedzieć, że dochodzi tu do swoistego zabiegu dentystycznego. Jego czas to około trzy godziny, a jeśli znieczulenie jest podane poprawnie, jest to bezbolesne.

Warunkami, jakie należy spełnić, by stać się posiadaczem stałej protezy są:

  • Znaczna zasobność portfela, z uwagi na spore koszty całego procesu tworzenia oraz instalacji. Cena może dochodzić nawet do 4000 złotych.
  • Krótki okres po usunięciu chorego uzębienia. Przyjmuje się, że jest to około 3 miesiące, co wiąże się z zanikiem kości, w którą wwierca się zaczep protezy.

Protezy nylonowe

Podejmując temat protez, nie sposób nie wspomnieć o nowości, jakim są protezy zębowe nylonowe. Cechują się bardzo dużym komfortem oraz wytrzymałością, z uwagi na wykonanie z materiałów termoplastycznych. Warunkiem podstawowym do ich zastosowania jest posiadanie przez pacjenta, chociaż jednego swojego zęba. Zdecydowanym ograniczeniem może być również cena, która oscyluje w przedziale od 2000 do 3000 złotych.