Paniczny lęk przed wizytą u dentysty nazywany jest dentofobią. Co ciekawe, badania dowodzą, iż cierpi na nią ponad połowa Polaków. Strach przed dentystą zauważany jest nie tylko wśród dzieci, ale także wśród osób dorosłych, które często przekazują kolejnym pokoleniem dawkę uprzedzeń i informacje o przykrych doświadczeniach, co w jeszcze większym stopniu wzmaga strach. Osoby zmagające się ze strachem przed stomatologiem odwiedzają gabinety najrzadziej jak to możliwe. Niestety takie postępowanie prowadzi do tego, że nawet niewielka próchnica może zaatakować ząb tak doszczętnie, że konieczne będzie leczenie kanałowe. Jak pokonać strach przed dentystą i dlaczego nie warto się bać?

Co to jest dentofobia?

Dentofobia to paniczny lęk przed wizytą u dentysty, a także przed wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów w jamie ustnej. Źródłami strachu może być sam widok stomatologa i gabinetu, odgłosy urządzeń, a zapach, a także wiele innych czynników. To aktualny problem, który dotyczy sporej liczby pacjentów. Strach w tym przypadku sprawia, że osoby odwiedzają gabinet stomatologa najczęściej dopiero w przypadku odczuwania bólu lub innej konieczności, takiej, jak na przykład presja otoczenia. Co ciekawe, na przypadłość tą cierpi ponad połowa Polaków.

Jak objawia się lęk przed dentystą?

Do objawów, które najczęściej zauważane są przed wizytą u stomatologa, zaliczyć można:

  • Przerażenie,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • drżenie rąk,
  • gorączkę,
  • omdlenia,
  • bezsenność.

Przyczyny dentofobii

Wizyta w gabinecie stomatologa nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Stomatolog przekracza intymną granicę człowieka, jaką jest jama ustna, co niemal od razu budzi poczucie zagrożenia. Dodatkowo podczas wizyty narażeni jesteśmy na różnego rodzaju dźwięki, a także inne niemiłe doznania. Strach przed wizytą u dentysty bardzo często jest wyolbrzymiony i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Owszem, ból podczas borowania może być nieprzyjemny, jednak współczesna stomatologia wykorzystuje szereg technik, takich jak bezbolesne znieczulenie, czy gaz rozweselający. Bardzo często przyczyny dentofobii mają swoje zakorzenienie w dzieciństwie. Jeszcze kilkanaście lat temu pacjenci nie mieli do dyspozycji tak wielu rozwiązań, jak chociażby wspomniane znieczulenie, dlatego strach ten przeniósł się na dzieci.

Inne przyczyny

Specjaliści twierdzą, iż główną przyczyną strachu przed udaniem się do dentysty są efekty wieloletnich zaniedbać. Kiedy na fotelu otwieramy buzię, a stomatolog dokonuje przeglądu, pacjent w wielu przypadkach ma ochotę uciec ze wstydu. Kamień nazębny, próchnica, nieprawidłowo myte zęby i inne przyczyny to zaledwie nieliczne kwestie, których bardzo wstydzą się pacjenci. Zdarza się tak, ze strach ten zakorzeniony jest bardzo głęboko w psychice, a przyczyna leży w nieświadomych warstwach mózgu.

Strach przed dentystą może być przyczyną wielu chorób

Ból zęba, a także próchnica ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zagrożony jest tutaj układ krążenia, a zwłaszcza serce. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i wraz z krwią rozchodzić się po całym organizmie. Zaniedbywanie stanu uzębienia może także odbić się na jakości pracy nerek, a także ogólnym samopoczuciu. Wszelkie choroby jamy ustnej mogą doprowadzić do nawracających migren, bólu stawów, czy zapalenia zatok. Co więcej, zły stan uzębienia może wpłynąć na rozwój cukrzycy. Jeżeli więc odczuwamy którekolwiek z tych objawów, jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z lekarzem stomatologii.

Skuteczne metody zwalczania strachu przed dentystą

Rodzice, którzy obawiają się odwiedzin w gabinecie stomatologicznym, bardzo często przelewają swój strach na swoje dzieci. W obawie o to, że dziecko będzie się bało lub cierpiało z powodu bólu, tylko potwierdzamy w nim to, iż jest się czego bać. Należy pamiętać, że rodzice są niekwestionowanym wzorem dla swoich dzieci i przekazywanie wiedzy na temat stanu zdrowia oraz konsekwencji zaniedbać jest bardzo ważne. Warto pamiętać, że gabinety nierzadko pomagają swoim pacjentom zmniejszyć strach, na przykład poprzez puszczenie muzyki, rozmowę, a także pozytywne nastawienie. Rozwój technologii sprawia, że obecnie podawane są nawet bezbolesne znieczulenia, których podawanie jest co prawda dłuższe, jednak ból jest nieporównywalnie mniejszy. Po wszystkim pacjent może się odprężyć, a stomatolog może przejść do wykonania swojej pracy. Przed wyjściem z domu do dentysty warto dobrze rozplanować swój czas, aby nie siedzieć w niepokoju i nie czekać, aż wizyta nadejdzie. W poczekalniach dostępne są także czasopisma. Oczywiście zawsze należy udać się do stomatologa, który budzi nasze zaufanie. Jeżeli na fotelu będziemy mieli pewność, że wszystko przebiega w porządku, a dentysta wie, co robi, wizyta przebiegnie znacznie spokojniej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pamiętać przede wszystkim o szczególnym dbaniu o stan uzębienia. Im większa próchnica, tym dłuższa wizyta i większy strach, że coś może pójść nie tak. Regularne odwiedzanie gabinetu może zadziałać na zasadzie warunkowania i oswajania się z bodźcem. To krok w stronę zdrowia, a także lepszego samopoczucia. Wczesne wyleczenie próchnicy może skutecznie uchronić przed leczeniem kanałowym, a także przed koniecznością wstawienia implantów zębowych, kiedy korzeń zęba zostanie doszczętnie zniszczony przez próchnicę i bakterie. Stomatolodzy dbają o to, aby pacjenci stresowali się możliwie jak najmniej, dlatego warto im zaufać i wybrać najlepszego specjalistę, który wzbudzi nasze zaufanie. W skrajnych przypadkach warto udać się na terapię do psychologa. Opowiedzenie o swoim problemie, a także zyskanie przydatnych porad i technik służących walce ze stresem pozwoli na zażegnanie problemu. Oprócz wymienionych powyżej sposobów na walkę z dentofobią skuteczna może okazać się także regularna relaksacja, rozmowa z dentystą na temat swojego strachu przed wizytą, hipnoza, terapia, podanie bezbolesnego znieczulenia.

Jak pomóc dziecku, kiedy boi się wizyty u dentysty?

Do grona najbardziej wystraszonych pacjentów należą dzieci. To one najczęściej rozpoczynają walkę o odwołanie wizyty histerią, płaczem i wymuszaniem. Rodzice w takiej sytuacji nierzadko ulegają i sprawiają, że dziecko uczy się negatywnych wzorców i zachowań. Strach bardzo często dzieci otrzymują właśnie od swoich rodziców. W momencie, kiedy dziecko zaczyna płakać i prosić o odwołanie wizyty należy porozmawiać z dzieckiem i spokojnie wytłumaczyć mu konsekwencje niepójścia. W przypadku, kiedy sami mamy umówioną wizytę należy się uśmiechać i nie ukazywać strachu. Dzieci naśladują rodziców i uczą się od nich postaw, dlatego, nawet kiedy sami nie znosimy wizyt u stomatologa, nie powinniśmy ukazywać temu dziecku. To bardzo ważne.