Piękny uśmiech to nie tylko równe i zdrowe, ale także jasne, pozbawione przebarwień zęby. Regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów odpowiednimi preparatami często nie wystarczy, aby uzębienie było gładkie, jasne i naturalnie białe, dlatego warto przynajmniej raz w roku udać się na zabieg profesjonalnego oczyszczania, czyli skaling oraz piaskowanie. Skaling usunie z zębów kamień, zaś piaskowanie pozwoli pozbyć się osadu nazębnego oraz przebarwień powierzchownych. Jak wygląda piaskowanie zębów i kto powinien się na nie zdecydować?

Jak powstaje płytka nazębna i dlaczego należy ją usuwać?

Płytka nazębna to osad powstały z resztek pokarmu, komórek błony śluzowej, bakterii i drobnoustrojów, które gromadzą się na powierzchni zębów, w przestrzeniach między nimi, w szczelinach oraz wokół dziąseł. Bakterie, które wchodzą w skład płytki nazębnej są odpowiedzialne za wywoływanie takich chorób, jak zapalenia dziąseł czy paradontoza. Co więcej, drobnoustroje tego typu wytwarzają kwasy, atakujące szkliwo i przyspieszające rozwój próchnicy. Ponieważ szczoteczka do zębów nie jest w stanie usunąć nagromadzonych osadów, zwłaszcza tych w trudno dostępnych miejscach, należy regularnie pozbywać się ich za pomocą zabiegu piaskowania.

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg przeprowadzany za pomocą specjalnej piaskarki, która dzięki piaskowi dentystycznemu pod ciśnieniem jest w stanie usunąć z powierzchni zębów wszystkie osady i przebarwienia, na przykład te powstałe wskutek częstego picia kawy czy palenia papierosów. Piasek może mieć słonawy smak, lecz jest dostępny także w wersjach miętowych lub cytrusowych. Zabieg piaskowania jest bezbolesny i trwa około 30 minut. Powinien być przeprowadzany z użyciem ssaka, który będzie na bieżąco usuwał resztki piasku z jamy ustnej. Podczas piaskowania pacjent ma założone specjalne okulary ochronne oraz fartuch lub śliniak dentystyczny, zapobiegający zabrudzeniu ubrania. Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich zębów, osoba przeprowadzająca zabieg poleruje je za pomocą specjalnej gumki i pasty lub szczotki, co nadaje im wyjątkowej gładkości. Ostatni etap piaskowania to zaaplikowanie preparatu z fluorem, który zapobiega nadwrażliwości zębów i wzmacnia wierzchnią warstwę szkliwa.

Po co wykonuje się piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania często oferowany jest w pakiecie wraz ze skalingiem oraz fluoryzacją. Po usunięciu kamienia nazębnego ultradźwiękami, zęby są bowiem gotowe na kompleksowe oczyszczanie. Piaskowanie pozwala pozbyć się płytki nazębnej, osadów i przebarwień nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc, do których nie docierają zwykłe szczoteczki. Usuwając je odpowiednio wcześnie, działamy profilaktycznie, zapobiegając rozwojowi bakterii, które mogłyby prowadzić do próchnicy czy chorób dziąseł. Zabiegi tego typu warto przeprowadzać także przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, gdyż osady nazębne nie sprzyjają efektownemu leczeniu chorób jamy ustnej. W tym przypadku należy jednak dopilnować, aby leczony ząb został przed oczyszczaniem odpowiednio zabezpieczony. Piaskowanie może być stosowane również jako wstęp do wybielania zębów, choć dla wielu osób efekt jaki zapewnia może okazać się wystarczający – po piaskowaniu uśmiech jest bowiem rozjaśniony i pozbawiony większości przebarwień.  

Piaskowanie zębów – dla kogo i jak często?

Oczyszczanie zębów poprzez piaskowanie zaleca się przede wszystkim osobom podatnym na przebarwienia, czyli pijącym dużo kawy i herbaty, palącym papierosy, noszącym aparaty ortodontyczne, czy też walczącym ze stłoczeniami. W każdym z tych przypadków zęby są narażone na nasilone odkładanie płytki nazębnej oraz trudności z ich samodzielnym oczyszczeniem. Piaskowanie poleca się także tym, którzy pragną w sposób nieinwazyjny, delikatny i naturalny rozjaśnić, a nawet wybielić swój uśmiech. Na zabieg warto jednak decydować się również profilaktycznie, aby zadbać o prawidłową higienę, pozbyć się nagromadzonych osadów i skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł. Efekty piaskowania utrzymują się zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy – w zależności od stylu życia, diety i poziomu higieny jamy ustnej, dlatego zaleca się wykonywać je przynajmniej raz w roku, a maksymalnie co trzy miesiące.

Wskazania po zabiegu piaskowania

Osoby chcące jak najdłużej cieszyć się efektami piaskowania powinny przez przynajmniej trzy godziny po zabiegu powstrzymać się przed piciem kawy, herbaty, czerwonego wina oraz wszelkich innych barwiących produktów spożywczych i napojów. Nie zaleca się także palenia papierosów i spożywania artykułów kwaśnych, takich jak cytrusy czy cola, która może zwiększać nadwrażliwość zębów. Po piaskowaniu warto również zwrócić większą uwagę na skrupulatne i regularne oczyszczanie jamy ustnej. Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, przynajmniej raz dziennie sięgać po nić dentystyczną oraz płukać jamę ustną odpowiednimi płynami. Osoby, które pragną dodatkowo rozjaśnić swój uśmiech mogą postawić na wybielające pasty, które po piaskowaniu będą znacznie skuteczniejsze.

Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg piaskowania jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Co więcej, nie powoduje uszkodzenia szkliwa ani dziąseł, a jedyne skutki uboczne, jakie może wywoływać to krótkotrwałe i niewielkie podrażnienia, które szybko ustępują. Używany do zabiegu piasek jest specjalnie opracowanym produktem, dobranym odpowiednio pod kątem wielkości i twardości drobinek, tak aby wnikał w trudno dostępne szczeliny i skutecznie usuwał osady, ale jednocześnie nie uszkadzał powierzchni zębów. Ponadto, po zabiegu uzębienie jest również zabezpieczane specjalistycznym preparatem z fluorem, który wzmacnia je i zapobiega nadwrażliwości.

Piaskowanie zębów – przeciwwskazania 

Choć zabieg piaskowania nie należy do inwazyjnych, to jednak nie każdy może się na niego zdecydować. Piaskowania nie przeprowadza się u osób chorych na alergię, astmę, choroby płuc i układu pokarmowego, a także w przypadku otwartych ran i niezagojonych stanów zapalnych na błonach śluzowych jamy ustnej. Wbrew popularnej opinii, na zabieg mogą natomiast bez obaw zapisywać się kobiety w ciąży. Zarówno leczenie próchnicy, jak i zabiegi higienizacyjne są nie tylko dozwolone, ale wręcz wskazane u pań spodziewających się dziecka. Warto jedynie wstrzymać się z nimi do ukończenia pierwszego trymestru ciąży.

Piaskowanie oczyszcza, poleruje i rozjaśnia zęby, dzięki czemu nie tylko zapobiega rozwojowi chorób jamy ustnej, ale daje również subtelny efekt wybielania. Utrzymanie tego rezultatu leży już wyłącznie po stronie pacjenta, który powinien zadbać zarówno o ograniczenie barwiących produktów spożywczych w diecie, jak i o skrupulatną higienę jamy ustnej.