Wizyta u dentysty dla większości pacjentów niestety nadal nie jest niczym przyjemnym i kojarzy się przede wszystkim z dyskomfortem i bólem. Takie przekonania nie są jednak zasadne, nawet w przypadku leczenia kanałowego i mają swoje korzenie jeszcze w przeszłości, kiedy to znieczulenia nie były jeszcze tak skuteczne i powszechnie stosowane jak dziś. Dzisiejsza stomatologia dysponuje wieloma nowoczesnymi i przede wszystkim bezpiecznymi metodami znieczulania pacjentów.

Jak działa znieczulenie dentystyczne?

Znieczulenia w stomatologii polegają na czasowym blokowaniu kanału sodowego, który znajduje się w komórkach nerwowych i odpowiada za przekazywanie informacji o bólu bezpośrednio do mózgu. Znieczulenie ma działanie czasowe, zwykle stan znieczulenia trwa około 2 godzin. Po tym czasie włókna nerwowe wracają do pierwotnego stanu i pracują tak jak dotychczas. Jeśli czas działania znieczulenia okaże się zbyt krótki, lekarz może zaaplikować kolejną dawkę, bezpieczną dla zdrowia pacjenta. W stomatologii wykorzystuje się kilka rodzajów znieczuleń, które różnią się między innymi stopniem działania oraz sposobem aplikacji.

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych

Znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne)

To najczęściej spotykany rodzaj znieczulenia w gabinecie dentystycznym. Znieczulenie nasiękowe polega na wykonaniu zastrzyku, który aplikowany jest w dziąsło, w najbliższej okolicy konkretnego zęba. Cechą charakterystyczną tego rodzaju znieczulenia jest pozbawienie czucia komórek nerwowych. Pacjent traci czucie w okolicach dziąsła, języka i policzka, przy czym pozostaje w pełni świadomy.

Znieczulenie nasiękowe znajduje zastosowanie przede wszystkim przy zabiegach leczenia lub usuwania górnych oraz dolnych siekaczy. Nie zawsze przy leczeniu wykonanie takiego znieczulenia jest absolutnie konieczne, ale pacjent może się na nie zdecydować. Zdecydowanie poprawia to komfort psychiczny pacjenta podczas zabiegu.

Znieczulenie powierzchniowe

To znieczulenie zdecydowanie najbardziej przyjazne pacjentom, ponieważ nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas samej aplikacji. Polega na rozprowadzeniu w okolicy leczonego zęba żelu lub aerozolu znieczulającego. Niestety nie jest to jedno z mocniejszych znieczuleń, dlatego najczęściej wykorzystuje się jako znieczulenie przed wykonaniem zastrzyku znieczulającego lub u dzieci, podczas leczenie czy usuwania zębów mlecznych.

Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe uznawane jest za jedno z najsilniejszych znieczuleń dentystycznych. Polega ono na wstrzyknięciu substancji znieczulającej bezpośrednio w nerw zęba. Niestety sama aplikacja znieczulenia zdecydowanie nie należy do przyjemnych i może powodować chwilowy dyskomfort. Pacjent po znieczuleniu nie odczuwa dotyku, zimna oraz ciepła. Czas działania takiego znieczulenia to około 4 godziny. Ze względu na to, że znieczulenie przewodowe jest jednym z silniejszych znieczuleń, stosuje się je przede wszystkim podczas wykonywania dłuższych zabiegów oraz leczenia czy usuwania zębów trzonowych.

Znieczulenie śródwięzadłowe

Znieczulenie śródwięzadłowe może być stosowane praktycznie podczas każdego zabiegu, jednak szczególnie popularne jest w stomatologii dziecięcej. Aplikacja polega na wstrzyknięciu substancji znieczulającej do ozębnej, z wykorzystaniem specjalnych strzykawek ciśnieniowych. Aplikację może wykonać lekarz, jednak może być ona również wykonana komputerowo. Znieczulenie komputerowe okazuje się skuteczne przede wszystkim w sytuacji, kiedy pacjent panicznie boi się zabiegów dentystycznych.

Znieczulenie komputerowe

Znieczulenie komputerowe polega na podaniu dokładnie tych samych substancji, co podczas innych metod znieczulenia miejscowego. Zmienia się jednak znacznie sposób jego aplikacji, który polega na wykorzystaniu przez dentystę specjalnego aplikatora. Znieczulenie komputerowe uznaje się za najmniej bolesna formę znieczulenia miejscowego, dlatego chętnie korzystają z niego osoby źle znoszące ból oraz wszelkie zabiegi dentystyczne.

Czy znieczulenia stomatologiczne są bezpieczne?

Znieczulenia w stomatologii są bardzo powszechnie stosowane i co do zasady pacjenci nie powinni mieć obaw o względy bezpieczeństwa. Jak w przypadku wszystkich innych zabiegów medycznych, zdarzają się pewne skutki uboczne, takie jak ból głowy czy mdłości. W bardzo skrajnych przypadkach może dojść do stałego uszkodzenia nerwu i nawet całkowitej utraty czucia. Nie należy jednak na wyrost obawiać się tak poważnych skutków ubocznych, ponieważ zdarzają się one na prawdę bardzo rzadko.

Znieczulenie przed zabiegiem dentystycznym pozwala zachować komfort psychiczny pacjenta, zmniejszyć stres, dyskomfort i przede wszystkim ból podczas zabiegu. Choć znieczulenie w przeważającej części przypadków nie jest obowiązkowe, warto z niego skorzystać i zminimalizować całkowicie dyskomfort jaki towarzyszy pacjentom podczas leczenia czy ekstrakcji zębów. Brak negatywnych doświadczeń w gabinetach dentystycznych ułatwi regularne decyzję o regularnych kontrolach stanu uzębienia i pozwoli zachować na długo zdrowy i piękny uśmiech.