Procedura ekstrakcji zęba u wielu pacjentów wywołuje lęk przed odczuwaniem bólu i traumatycznym przebiegiem zabiegu. W rzeczywistości tak wcale nie jest. Dzięki nowoczesnej technologii dentystycznej usuwanie zębów stało się obecnie zwykłą bezbolesną procedurą. Obecnie stosunek do kwestii ekstrakcji zębów zmienił się diametralnie. Współczesne metody leczenia i protetyki pozwalają na odbudowę nawet przy całkowitej utracie korony, przy jednoczesnym zachowaniu korzenia.
Wskazania do usunięcia zęba
Pacjenci dość często zwracają się do dentysty z prośbą o usunięcie zęba. Wynika to z faktu, że uszkodzony ząb może powodować poważne obawy.
- Mobilność. Niektórzy pacjenci, zauważając, że trzonowiec jest mocno poluzowany, ale nadal utrzymuje się na miejscu, odkładają wizytę u dentysty. To zła strategia. Faktem jest, że w przestrzeni między dziąsłem a ruchomym zębem bakterie, drobnoustroje szczególnie szybko gromadzą się, rozmnażają i rozprzestrzeniają. Kawałki jedzenia również pozostają w szczelinie, co prowadzi do gnicia, zapalenia, zaniku tkanek. Dlatego nie należy opóźnić wizyty u dentysty.
- Zęby mądrości. Ich wzrost zwykle powoduje dyskomfort, ból, ale przynoszą jeszcze większe niedogodności, jeśli rosną niepoprawnie i w niewłaściwej pozycji. Jeśli taki ząb nie przeszkadza pacjentowi, nie wypiera innych zębów, można go pozostawić. Ale jeśli powoduje dyskomfort, lepiej go usunąć. Krzywo rosnące ósemki, znajdujące się wewnątrz kości i tkanek dziąseł, stanowią stałe zagrożenie wystąpienia stanu zapalnego, a także wywierają nacisk na sąsiedni korzeń.Trzymanie ich nie ma sensu. Usunięcie zęba mądrości jest konieczne, jeśli pojawia się nawracający ropny proces wewnątrz kieszeni dziąseł. Zabieg usunięcia zęba jest również przeprowadzany przy nieprawidłowej pozycji zęba mądrości, ponieważ może ona doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej.
Usunięcie korzenia zęba
Usunięcie korzenia zęba to oddzielenie, a następnie ekstrakcja jednego fragmentu systemu wielokorzeniowego z zachowaniem korony. Ten rodzaj interwencji chirurgicznej jest konieczny, jeśli jeden z fragmentów lub sąsiadująca tkanka dziąseł i kości dotknięta jest chorobą, której leczenie jest niemożliwe.
Hemisekcja zęba: istota zabiegu
Leczenie chirurgiczne tego typu jest wskazane tylko w przypadku przedtrzonowców i zębów trzonowych wielokorzeniowych. Jeśli na jeden z korzeni ma wpływ patologia, której nie można skorygować zachowawczo, stomatolog wykonuje amputację lub hemisekcję korzenia zęba. Pozostałe części korzenia nadal bezpiecznie utrzymują ząb w zębodołach. W zależności od stopnia zachowania części koronnej podejmowana jest decyzja o kolejnej protetyce. Ten rodzaj leczenia endodontycznego polega na wycięciu wierzchołka części korzenia. Wierzchołek służy, jako przewodnik nerwów i naczyń krwionośnych do części wieńcowej. Dostęp do kanału korzeniowego w strefie wierzchołkowej jest trudny w celu leczenia i wypełnienia. Hemisekcja pozwala zatrzymać proces zapalny, zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji na sąsiednie tkanki przyzębia i kości żuchwy.
Konieczność usunięcia zęba
Dentysta decyduje się na całkowite usunięcie zęba tylko w tych ekstremalnych okolicznościach, gdy inne metody nie rozwiązują problemu. Przed zabiegiem następuje znieczulenie samego zęba, oraz dziąsła i kości. Nawet podczas wstrzyknięcia leku nie występuje dyskomfort, ponieważ wcześniej stosowany jest żel znieczulający o wysokim stężeniu. Po takim przygotowaniu pacjent nie odczuwa penetracji igły do błony śluzowej. Po wieloetapowym znieczuleniu dentysta rozpoczyna procedurę usuwania zęba. Aby usunąć ząb, dentysta musi rozszerzyć otwór w zębie, to znaczy kość, w której jest trzymany. W tym celu porusza zębem z pewnym naciskiem tam i z powrotem, używając do tego specjalnych narzędzi.Takie manipulacje pozwalają oddzielić ząb od więzadeł, które utrzymują go w otworze. Po rozszerzeniu otworu chirurg z łatwością wyciąga z niego chory ząb.
Komplikacje po usunięciu zęba
Czasami mogą pojawić się pewne komplikacje procesu. Ząb może osadzać się bardzo mocno lub mieć złożoną strukturę korzenia, że nawet po rozszerzeniu dentysta nie może usunąć zęba. Jest tylko jedno wyjście musi podzielić ząb na fragmenty i wyjąć każdy z nich osobno. Dentysta umieszcza wacik się w otworze po usuniętym zębie tak, aby pacjent mógł go mocno przycisnąć. Jeżeli po usunięcia zęba pojawi się obrzęk, dentysta może zalecić nakładanie lodu na policzek po przeciwnej stronie obszaru usuwania. Wystarczy trzymać lód przez 10 minut, a następnie usunąć na pół godziny i ponownie nałożyć. Jeśli obrzęk otworu nie minie w ciągu dwóch dni, należy skonsultować się z dentystą.
Ważne po usunięciu zęba
Natychmiast po zabiegu otwór zaczyna zarastać, leczyć. W ciągu 2-4 tygodni konieczne jest zainstalowanie protezy w tym miejscu. W przeciwnym razie tkanka kostna, nie otrzymując odpowiedniego obciążenia, zacznie zanikać. Dlatego bezpośrednio po zabiegu należy skonsultować się ze stomatologiem w kwestii wszczepienia implantu lub innych dalszych działań.