Pomimo troski o stan naszego uzębienia w niektórych sytuacjach konieczna okazuje się ekstrakcja problematycznego zęba. Powstały na jego miejscu ubytek powinien zostać uzupełniony – wynika to nie tyle ze względów estetycznych, ile z możliwego negatywnego wpływu na pozostałe zęby i ogólny stan zdrowia. Dlatego już przed jego usunięciem warto mieć plan, co do podejmowanych następnie działań. Wśród najchętniej wybieranych opcji są implanty i mosty protetyczne. Czym różnią się od siebie te rozwiązania? W jakiej sytuacji warto zdecydować się na jedno z nich?
Most protetyczny – zasada działania i zastosowanie
Most, inaczej nazywany protezą stałą może być uzupełnieniem braku jednego lub więcej zębów. Opiera się na filarach, którymi mogą być własne zęby lub implanty i w jego skład wchodzą również znajdujące się pomiędzy nimi korony (uzupełniające przestrzeń po brakujących zębach). Stąd pochodzi również nazwa takiego rozwiązania – most, ponieważ luka między zębami jest wypełniona swoistym mostem, zawieszonym tuż nad linią dziąseł. Tradycyjne mostki wykonane są z porcelany, zapewniającej wysoką twardość i wytrzymałość jego powierzchni. Poza tym wykorzystuje się również kompozyt i połączenie ceramiki z metalem (jako podbudową). By mógł być zamocowany, konieczne jest utrzymanie sąsiednich zębów, tj. filarów, w nienagannym stanie.
Zalety i wady mostków
Podobnie jak każde stosowanie, również mosty mają swoje wady i zalety. Z pewnością do ich zalet możemy zaliczyć:
- bardzo dużą trwałość, szczególnie w przypadku szczelnego dopasowania do przestrzeni między zębami i bezbłędnego umieszczenia na filarach (do kilkudziesięciu lat),
- świetne dopasowanie do pozostałych zębów,
- możliwość zastąpienia jednym mostkiem nawet trzech brakujących zębów.
Niestety, mosty mają również wady, najważniejsze z nich to:
- najczęściej ich wstawienie związane jest z koniecznością oszlifowania zębów filarowych, co bezpowrotnie uszkadza ich naturalną strukturę i szkliwo,
- delikatne różnice w wyglądzie, odróżniające most od pozostałych zębów,
- konieczność specjalnej pielęgnacji mostów – nie tylko tradycyjnego mycia szczoteczką, ale również specjalną nitką lub irygatorem (przestrzeń pomiędzy koronami a dziąsłem).
Dzięki rozwojowi technologii dentystycznych udaje się eliminować niektóre z wymienionych wad, np. stosując mosty adhezyjne, nie trzeba szlifować zębów-filarów, jednak rozwiązanie to cechuje się niższą trwałością.
Implanty dentystyczne
Coraz popularniejszym rozwiązaniem, również w naszym kraju, stają się implanty dentystyczne zębów. Jest to nic innego niż sztuczny korzeń, umiejscowiony w zastępstwie utraconego zęba. Jego najważniejszym elementem jest sztuczny korzeń, którego rolę pełni tytanowa śrubka. Do niej zostaje umocowana obudowa, która doskonale imituje utracony ząb.
Wady i zalety implantów
Implanty mają wiele zalec, m.in.:
- jest niezależny od innych zębów i jego założenie nie wymaga ich naruszania,
- bardzo dobrze imituje utracone zęby, często jest nie do odróżnienia od naturalnych,
- pozwala uzupełniać zęby w dowolnym miejscu jamy ustnej,
- chroni przed zanikiem kości – przy stosowaniu innych rozwiązań w ciągu kilku miesięcy po ekstrakcji zęba zanika kość, w którą ukorzeniony był ząb, stosowanie implantów chroni przed jej zanikaniem,
- oferuje odczucia porównywalne z gryzieniem „swoimi” zębami.
Implanty mają stosunkowo niewiele wad, wśród których warto wymienić:
- zazwyczaj wyższą cenę, niż mosty, czy protezy ruchome,
- zamocowanie go powinno nastąpić do kilku miesięcy po utracie zęba, później jest to bardzo utrudnione poprzez postępujący zanik kości i koniecznością jej odtwarzania,
- istniejące (choć niewielkie) ryzyko odrzucenia implantu.
Most czy implant?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań, zwłaszcza wśród osób, które utraciły zęby. Niestety, jak to w życiu bywa, nie istnieje odpowiedź idealna. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady i tak naprawdę od nas i od naszych potrzeb i możliwości (również finansowych) będzie zależało, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze. Warto również skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże nam dopasować rozwiązanie do naszych potrzeb, a także opisze wady i zalety każdego z nich. Niezależnie jednak, czy zdecydujemy się na implanty zębów czy most, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą wykazać się nie tylko doświadczeniem, ale również stosowaniem najnowocześniejszych technologii, które np. w przypadku implantu, minimalizują ryzyko jego odrzucenia.