Dzięki mostom protetycznym można odbudować brakujące uzębienie, wykorzystując do tego celu zdrowe zęby pacjenta. Mosty protetyczne zbudowane są z filarów i przęsła. Filary to minimum dwie korony zębowe mocowane na oszlifowanych wcześniej zębach własnych, które znajdują się między luką zębową wymagającą zakrycia. Przęsła to z kolei korony zębowe połączone z filarami. Mają one zostać wstawione na miejsce brakującego uzębienia. Mosty protetyczne są zawsze montowane na stałe. Dzięki temu dają o wiele większy komfort użytkowania niż wspomniane już protezy ruchome.

Kto może założyć mosty protetyczne?

Mosty protetyczne zakładane są tylko wówczas, gdy lukę zębową otaczają zęby zdrowe. Pełnią one bowiem rolę filarów. Jeśli zęby w szczęce pacjenta kończą się na trójce czy czwórce, a ten chce odbudować piątkę i szóstkę, nie można wykorzystać do tego celu mostów protetycznych. Wówczas rozwiązaniem są protezy wyjmowane bądź implanty.

Decydując się na most, trzeba wcześniej zęby filarowe odpowiednio oszlifować. Dlatego też mosty protetyczne wykorzystuje się przede wszystkim wówczas, gdy luki między zębami są sporych rozmiarów. Gdy braki w uzębieniu są niewielkie, stosuje się raczej nowoczesne implanty. Bez względu jednak na sytuację, uzupełnienie braków w uzębieniu jest niezwykle istotne i to nie tylko ze względów estetycznych, ale i kwestii zdrowotnych. Brak zębów prowadzić może bowiem do przemieszczania się tych pozostałych czy zaniku kości szczęki. Twarz wygląda również wówczas starzej niż normalnie powinna. Ponadto często w miejscu brakujących zębów zbierają się resztki jedzenia, co skutkuje licznymi chorobami dziąseł czy próchnicą.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne podzielić można na mosty ceramiczne, wykonane na podbudowie metalowej (ze złota lub stali nieszlachetnej), pełnoceramiczne oraz mosty kompozytowe bądź akrylowe. Te ostatnie są stosowane jednak tylko jako rozwiązanie tymczasowe.

W jaki sposób zakłada się mosty protetyczne?

Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia jedynie stan korzeni zębowych oraz kości, które je otaczają. Aby móc założyć mosty protetyczne, tzw. zęby filarowe muszą być w dobrej kondycji. Dopiero w czasie drugiej wizyty dochodzi do oszlifowania zębów znajdujących się między luką zębową. Są to wspomniane już zęby filarowe. W czasie trzeciej wizyty odbywa się założenie samego mostu.

W tym celu wykonane jest wykonanie dokładnego wycisku zębów filarowych oraz zębów przeciwstawnych. W ten sposób dentysta ma pewność, że powstały most rzeczywiście będzie pasować do zgryzu pacjenta. Kluczowe znaczenie ma ponadto dopasowanie jego kolorystyki do barwy pozostałych zębów. Na oszlifowane zęby nakłada się jako rozwiązanie tymczasowe korony lub mosty.

Czy w przypadku mostów protetycznych mogą pojawić się jakieś powikłania?

Niekiedy mosty protetyczne powodują powikłania. Najczęstsze z nich to próchnica, zapalenie miazgi czy uszkodzenie przyzębia. W skrajnych przypadkach zęby filarowe mogą zostać zniszczone. Dlatego też zawsze decyzję o zastosowaniu mostów czy implantów podejmować  powinien doświadczony lekarz. Tylko dobrze wykonane mosty protetyczne pozwalają przez lata cieszyć się ładnym i zdrowym uśmiechem. Generalnie zasada jest taka, że im krótszy most, tym mniejsze jest ryzyko powikłań.

Rzadko dochodzi do utraty retencji zębów, ich pęknięcia, przetarcia koron czy pojawienia się nieszczelności różnego rodzaju. Zupełnie normalnym zjawiskiem jest natomiast zanik kości pod przęsłem mostu po kilku latach jego noszenia. Wynika to po prostu z braku stymulacji. Ząb przenosi siły żucia na kość i stymuluje w ten sposób jej rozwój. Gdy zęba już nie ma, dochodzi stopniowo do rozrzedzenia otaczających go kości. Most protetyczny nie zapewnia takiej bezpośredniej stymulacji kości w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się zęby. Tylko nowoczesne implanty mocowane w kości taką stymulację zapewniają.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat mostów protetycznych?

Cena mostów protetycznych uzależniona jest od liczby zastosowanych w danym przypadku koron oraz ich rodzaju. W praktyce jest to od kilkuset do nawet 2000 złotych za sztukę. Zabiegu tego nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonanie pełnego mostu protetycznego zajmuje kilka dni, najczęściej około tygodnia.

Jak dbać o mosty protetyczne?

O mosty protetyczne dba się tak samo, jak o własne zęby. Trzeba je więc codziennie myć, co najmniej dwa razy – rano i wieczorem. Warto też stosować nici dentystyczne. Dentyści zalecają również dodatkowe czyszczenie przestrzeni pod przęsłem za pomocą specjalnej nitki bądź irygatora. Tego uczy na ogół po zacementowaniu mostu sam lekarz bądź jego asystentka.