Implanty stomatologiczne to tytanowe, biozgodne elementy wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy. Implanty zębów zastępują korzeń utraconego zęba. Implant zęba jest wprowadzany w kość szczęki lub żuchwy w miejscu brakującego zęba za pomocą specjalistycznego silnika implantologicznego. W gabinecie wykorzystujemy najnowocześniejsze, precyzyjne i najbardziej przewidywalne planowanie implantologiczne z użyciem szablonów firmy ICX Magellan.

Zabiegu implantacji zęba nie trzeba się bać, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym co sprawia iż zabieg jest bezbolesny, często zdecydowanie przyjemniejszy niż usunięcie zęba.

Jakie korzyści dają implanty stomatologiczne

 • brak konieczności szlifowania własnych zębów
 • odczucie posiadania naturalnych zębów
 • uniknięcie korzystania z uzupełnień ruchomych – protez
 • minimalizują zanik kości
 • trwałość i komfort na wiele lat
 • poprawiają jakość i komfort życia

Implant zęba – wskazania do wykorzystania

 • uzupełnienie braku pojedynczego zęba
 • rehabilitacja bezzębnej szczęki
 • odbudowa bezzębnych odcinków szczęki

Formy implantów zębów

 • pojedyncza korona przykręcana lub cementowana
 • most przykręcany lub cementowany
 • proteza typu “overdenture” mocowana na kładce, zatrzaskach kulowych lub magnetycznych

Jakie są główne korzyści dla pacjenta z leczenia implantologicznego?Przede wszystkim wszczepienie implantu to sposób na odzyskanie naturalnego, atrakcyjnego wyglądu jamy ustnej. Dzięki implantom możliwe jest uzyskanie efektu rekonstrukcji, która niemal wcale nie odbiega od wyglądu prawdziwych zębów. Implanty wykonywane są w taki sposób, aby pacjenci mogli spokojnie żuć i przeżuwać pokarmy oraz bezproblemowo dbać o higienę implantu, jak i całej jamy ustnej. Wszczepienie implantów nie wiąże się z koniecznością szlifowania okolicznych zębów i pozwala na zapobiegnięcie zanikom kostnym, które są nieuniknione przy dłuższym odkładaniu wykonania zabiegu. Implanty Opole to nie tylko rozwiązanie na zapełnienie pojedynczej luki. Z ich wykorzystaniem można uzupełnić kilka zębów (przy wykorzystaniu tzw. mostu) lub nawet odbudować zęby przy całkowitym uzębieniu. Ponowne posiadanie pięknego i pełnego uśmiechu pozwala na podniesienie pewności siebie.

Przygotowanie implantu zęba

Do planowania wykorzystujemy badanie tomograficzne o niskiej dawce naświetlania a następnie analizę programem komputerowym służącą do wykonania indywidualnego szablonu implantologicznego.

To pozwala na optymalne pozycjonowanie implantów a także  przewidywalną, atrumatyczną, bezbolesną i szybką procedurę zabiegową. W gabinecie wykorzystujemy również od wielu lat niezawodne implanty firmy ICX produkcji niemiecko-szwajcarskiej i implanty firmy Straumann.

Implanty zębów ICX

System ICX-templant jest wynikiem doświadczeń implantologicznych dentystów w ostatnich 20 latach. Dzięki wykorzystaniu niemiecko-szwajcarskiej technologii oraz wsparciu wiodących niemieckich uczelni i badaczy Implanty ICX stanowią syntezę badań oraz zawodowego doświadczenia.

Implanty zębów Straumann

Straumann to producent implantów zębów działający na rynku od 1954 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naukowców i dentystów stworzyli jedne z najtrwalszych implantów zębowych.

Implanty zębów to niekiedy jedyny sposób na rozwiązanie problemu z brakami w uzębieniu. Utrata zębów może być wynikiem nieszczęśliwego wypadku, choroby lub zniszczenia. Z naszą pomocą mogą Państwo liczyć na skuteczne i bezbolesne założenie implantów oraz ponowne cieszenie się pełnym i atrakcyjnym uśmiechem.

Jak wygląda implant zęba?

Implant stomatologiczny wykonuje się z tytanu, a jego wygląd przypomina swoim kształtem śrubkę. Wykorzystywany jest do zapełnienia korzenia zęba, dlatego wszczepia się go bezpośrednio w kość żuchwy lub szczęki. Następnie po zrośnięciu, na implant montuje się porcelanową koronę, która wiernie oddaje wygląd naturalnego zęba i sprawia, że problem braku uzębienia odchodzi w niepamięć. Implanty, w przeciwieństwie do protez, są najdokładniejszym zamiennikiem prawdziwego zęba, ponieważ stale znajdują się w kości. Dzięki temu, że tytan wykorzystywany do wyrabiania implantów jest materiałem biokompatybilnym, może szybko zrosnąć się z kością człowieka. To szczególnie istotne z perspektywy zapobiegania i powstrzymywania wystąpienia zjawiska atrofii. Jest to proces zanikania kości w miejscu, w którym pierwotnie znajdował się ząb. Solidnie wykonane implanty, które oferuję swoim pacjentom, zapewniają niemal dożywotnią trwałość. Implanty zębowe muszą być pielęgnowane w podobny sposób jak naturalne zęby.  Zapewniają również pełen komfort jedzenia, uśmiechu i pozwalają na zapomnienie o braku w uzębieniu raz na zawsze.

Kiedy wszczepić implanty stomatologiczne?

Wspominaliśmy już o zanikaniu kości w miejscu, w którym nie znajduje się żaden ząb. Z tego powodu wszczepienie implantu powinno mieć miejsce w jak najkrótszym odstępie czasu od ekstrakcji, a nawet bezpośrednio po niej. W przypadku pacjentów, w przypadku których doszło do zaniku kości, zabieg będzie poprzedzony dodatkowym leczeniem przy wykorzystaniu materiałów kościotwórczych. Brak zęba to nie tylko problem natury estetycznej, dlatego konieczna jest reakcja. Zignorowanie potrzeby wstawienia implantów może doprowadzić do m.in. nadmiernego ścierania pozostałych zębów, przechylania się zębów sąsiadujących z luką, problemów z wymową, atrofii kości, a nawet problemów z trawieniem. Implanty stomatologiczne Opole to komfortowe rozwiązanie, które daje pewność, że nie wystąpią żadne z potencjalnych skutków ubocznych.

Implanty zębów – jak przebiegają przygotowania do zabiegu wstawienia implantów?

Powyżej znajdą Państwo skrócony opis przygotowania do wstawienia implantów oraz samego zabiegu. Dla osób, które wciąż się wahają (np. z powodu obaw), przygotowałem opis poszczególnych kroków, które są podejmowane, zanim dojdzie do zabiegu. Oczywiście przypadek każdego pacjenta traktowany jest indywidualnie, dlatego kolejność lub rodzaj badań i kroków mogą się różnić.

 • Wstępna konsultacja stomatologiczna – pierwszym krokiem do założenia implantów jest wstępna konsultacja. To na niej pacjent proszony jest o przedstawienie swoich oczekiwań pod względem estetycznym i protetycznym. Niekiedy osiągnięcie oczekiwanych rezultatów jest możliwe jedynie przy dodatkowych zabiegach. Są nimi najczęściej długotrwałe leczenie ortodontyczne lub odbudowa kości i tkanek miękkich. Decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie rozmowy z pacjentem i podstawowego badania.
 • Wywiad – aby leczenie było maksymalnie skuteczne, lekarz stomatolog musi otrzymać informacje, na temat dokładnego stanu zdrowia pacjenta, nie tylko na temat oczekiwanych rezultatów. Do najważniejszych z nich należą informacje o ewentualnych chorobach wątroby, nerek, serca i płuc. Wpływ na przebieg zabiegu mogą mieć także informacje o cukrzycy i chorobach tarczycy. Pacjent powinien także poinformować lekarza o zaburzeniach krzepnięcia krwi oraz o tym, czy pali papierosy, ponieważ palenie szkodzi regeneracji tkanek miękkich, więc ma wpływ na przebieg leczenia. Zazwyczaj sposobem uzyskania tych informacji jest wypełnienie ankiety przez pacjenta.
 • Badania- w kwestii badań bardzo dużo zależy od konkretnego przypadku pacjenta oraz jego oczekiwań. Podstawą jest standardowe badanie stomatologiczne. Na jego podstawie ocenie zostają poddane m.in.
  • pozycję zębów względem siebie i ich ułożenia w kościach szczęki obszary, w których zęby nie występują
  • tkanki miękkie (strukturę i ruchomość błony śluzowej, występowanie uszkodzeń, blizn i owrzodzeń)
  • przyzębie (występowanie kieszonek patologicznych i ewentualnego krwawienia)
  • stan zębów (występowanie płytki nazębnej, próchnicy, ubytków i kamienia)

Innymi ważnymi aspektami, na które stomatolog musi zwrócić uwagę, są stan jamy ustnej, dotychczasowe uzupełniania protetyczne oraz dbałość o higienę. Badanie kliniczne przed wstawieniem implantów musi zostać wykonane ze szczególną uwagą, dlatego często wykorzystuje się do tego zdjęcie radiologiczne oraz tomografię komputerową 3D.

Najtrudniejsze do oszacowania jest ustalenie zdolności regeneracyjnej tkanki. W praktyce oznacza to, że dla jednego pacjenta okres ten może być znacznie krótszy niż dla drugiego, na co nie ma wpływu lekarz, ani sposób przeprowadzenia zabiegu. Aby móc podjąć optymalne działania, dentyści często zlecają swoim pacjentom badania laboratoryjne, które pozwalają na uzyskanie informacji o morfologii krwi, obciążenia glukozą, hormonach TSH, T3, T4, poziomie witaminy D3, OB, HbS oraz ilości wapnia sodu i potasu w surowicy. W przypadku kobiet będących w okresie menopauzy lekarz może zlecić dodatkowe badania mające na celu potwierdzenie lub odrzucenie obciążenia osteoporozą, ponieważ taka przypadłość chorobowa może przeszkodzić w przeprowadzeniu zabiegu.

Zaplanowanie leczenia implantologicznego – kiedy lekarz mający przeprowadzić zabieg uzyska wszelkie potrzebne informacje, może przystąpić do przygotowania kilku alternatywnych sposobów leczenia. Zazwyczaj główną różnicę między nimi stanowią koszty, ale także ilość implantów i rodzaj rozwiązań protetycznych. Następnie pacjent proszony jest to wyrażenie zgody na zabieg.

Jak dbać o jamę ustną oraz implanty zaraz po zabiegu?

O ile sam zabieg wszczepiania implantów zębowych jest bezbolesny dzięki stosowaniu znieczulenia miejscowego, tak pierwsze kilka dni gojenia mogą być bolesne. Dużo zależy jednak od uwarunkowań organizmu, co oznacza, że każdy pacjent może inaczej przechodzić proces gojenia.

Czasem opuchlizna zmniejsza się już po kilku godzinach od wykonania zabiegu, natomiast niekiedy zajmuje to nawet kilka dni. Proces zmniejszania się opuchlizny można przyśpieszyć poprzez stosowanie zimnych okładów z lodu w miejscu wstawienia implantu.

Rozwiązaniem są także tabletki przeciwbólowe, które w takiej sytuacji wydają się naturalnym sposobem na uśmierzenie bólu.

Bardzo ważna jest także higiena jamy ustnej. Przez pierwsze kilka tygodni od wykonania zabiegu należy unikać szczotkowania okolic nowych implantów. Zamiast tego do utrzymania higieny można użyć antybakteryjne płyny.

Po posiłkach powinno się także przepłukiwać jamę ustną letnią wodą. W okresie gojenia nie powinno się także podejmować wysiłku fizycznego, chodzenia do solarium i sauny.

W kwestii jedzenia, pacjenci powinni uważać na gorące napoje i posiłki. Dla szybszego wygojenia się ran warto także zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu.

Implanty zębowe – jak przebiega zabieg

Pomimo tego, że sam zabieg wszczepiania implantów jest niemal bezbolesny (na pewno znacznie mniej niż wyrywanie zęba), to jako zabieg chirurgiczny musi zostać poprzedzony serią konsultacji i badań.

Dokładny zakres badań zależy od przypadku konkretnego pacjenta i dobierany jest przez dentystę.

Sam zabieg zaczyna się od odsłonięcia dziąsła i nawiercenia otworu w kości w miejscu, w którym następnie wprowadzany jest implant.

Później zostaje ono zasłonięte dziąsłem i zaszyte szwami. Nawet jeżeli wydaje się to „mało przyjemne”, zapewniam Państwa, że profesjonalnie przeprowadzane zabiegi są bezbolesne, a dziąsła goją się bardzo szybko.

Niektórzy pacjenci już po kilku dniach od zabiegu nie pamiętają, że w ich jamie ustnej znajduje się świeżo umieszczony implant.

Nieco dłużej niż gojenie zajmuje osteointegracja, czyli zrośnięcie się tytanu z kością. Proces ten zajmuje zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy.

Dopiero kiedy lekarz prowadzący upewni się, że reakcja organizmu jest prawidłowa, na łącznik implantu możliwe jest nałożenie korony porcelanowej.

Do tego momentu na łączniku zamontowana jest korona tymczasowa, która zapewnia dobry efekt wizualny.

Każdy z etapów przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego pacjenci mogą mieć pewność, że założenie implantów będzie bezbolesne.

Implanty zębowe Opole – dlaczego warto zaufać naszemu gabinetowi?

Zabieg wstawienia implantów zębowych wiąże się z różnymi skojarzeniami. Niektórzy pacjenci się go obawiają, natomiast inni traktują podobnie, jak regularną wizytę u dentysty. W Implantica Opole doskonale rozumiemy wszystkich klientów i staramy się indywidualnie podejść do każdego przypadku naszych klientów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy zaoferować gwarancję profesjonalnego przeprowadzenia zabiegu przy wykorzystaniu najnowszych technologii i implantów najwyższej jakości. Wychodzimy również naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów w kontekście cenowym – oferujemy różne warianty przeprowadzenia zabiegów, aby każdy mógł zdecydować, jaka opcja jest optymalna. Zapraszamy do kontaktu oraz do wizyty w naszym gabinecie!