Stomatologia zachowawcza nazywana również stomatologią ogólną obejmuje najważniejsze usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. Postawowe zabiegi z tej dziedziny związane są z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Pacjenci, którzy systematycznie poddają się stomatologii zachowawczej efektywnie wzmacniają struktury zębów oraz uodparniają się na działanie bakterii. Na czym dokładnie polega więc stomatologia zachowawcza oraz czym konkretnie się zajmuje?

Piękny i zdrowy uśmiech dla każdego

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważnym elementem codziennej troski o zdrowie. Nawet osoby, które szczególnie dbają o swoje zęby poprzez regularne szczotkowanie, płukanie oraz stosowanie nici dentystycznych powinny przynajmniej raz na pół roku zgłaszać się do gabinetu dentystycznego na wizytę profilaktyczną. Tylko w taki sposób można na bieżąco kontrolować stan swojego uzębienia oraz odpowiednio wcześnie wykryć występujące ubytki.

Tego typu profilaktyką zajmuje się dentysta posiadający specjalizację z dziedziny stomatologii zachowawczej. W trakcie takiej wizyty lekarz dokładnie sprawdza czy zęby nie są poddawane działaniu próchnicy, postawia prawidłową diagnozę oraz w razie potrzeby rozpoczyna niezbędne leczenie. Wszelkie uszkodzenia zębów zastępuje się głównie wypełnieniami, koronami, implantami lub mostami.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Do stomatologii zachowawczej zalicza się zarówno samą profilaktykę jamy ustnej, jak i już faktyczne leczenie ubytków próchnicznych. Celem zabiegów profilaktycznych jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego oraz skomplikowanego, a przede wszystkim kosztownego leczenia w przyszłości. Do najpopularniejszych działań w tym zakresie należy:

  • przeprowadzanie badań kontrolnych jamy ustnej i zębów;
  • usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością oraz krwawieniem dziąseł;
  • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia;
  • piaskowanie;
  • skaling;
  • polerowanie;
  • lakierowanie;
  • lapisowanie zębów u dzieci.

Stomatologia zachowawcza obejmuje także wszelkie zabiegi dotyczące leczenia ubytków zębowych, które powstały na skutek próchnicy, między innymi:

  • leczenie próchnicy zębów;
  • wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków;
  • leczenie pourazowych zębów stałych;
  • odbudowę korony zębowej;
  • leczenie endodontyczne, czyli kanałowe;
  • higienizację jamy ustnej.

Leczenie próchnicy zębów – na czym tak naprawdę polega?

Wbrew pozorom ubytki próchnicze nie pojawiają się z dnia na dzień. W rzeczywistości jest to długotrwały proces, któremu dzięki regularnej kontroli dentystycznej można odpowiednio wcześniej zapobiec. Próchnica spowodowana jest głównie działaniem bakterii odkładających się na płytce nazębnej. Na jej wystąpienie znaczący wpływ ma także nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niewłaściwa budowa zęba oraz spożywanie zbyt wielu słodyczy oraz napojów gazowanych. Nieleczenie tej przypadłości najczęściej doprowadza do rozmiękczenia szkliwa, a następnie do powstawania nieestetycznych ubytków, uszkodzeń zębów czy częściowego lub całkowitego złamania korony. Próchnica wykryta we wczesnym stadium objawia się jedynie bardzo małymi plamkami znajdującymi się na zębach. Na tym etapie dentysta wykonuje jeszcze proste zabiegi związane z precyzyjnym oczyszczaniem zębów z osadu i kamienia oraz nałożeniem wyspecjalizowanego lakieru lub żelu z fluorem, który pomaga zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Jeśli już jednak próchnica przedostała się przez szkliwo i doprowadziła do powstania dziury należy przeprowadzić borowanie oraz uzupełnić istniejący ubytek plombą. Na ostatnim etapie rozwoju choroby, próchnica przedostaje się do miazgi zęba, która niestety niszczy go od środka. W tym przypadku możliwe jest już wyłączenie leczenie kanałowe lub ostateczna ekstrakcja zęba.

Możliwe sposoby leczenia w stomatologii zachowawczej

Celem zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej jest efektywne uzupełnienie pustych przestrzeni, które naruszają poprawne ustawienie zębów. Do najczęściej stosowanych metod pozwalających uzupełnić istniejące ubytki zalicza się wypełnienia. Wykonywane są one przede wszystkim z porcelany, złota, amalgamatu srebra, tworzyw sztucznych lub żywic kompozytowych przypominających naturalny kolor zęba. Biorąc pod uwagę nowoczesne metody leczenia dentyści coraz częściej stosują wypełnienia kompozytowe, dzięki którym odbudowany ząb wygląda praktycznie identycznie jak naturalny. Szeroki wybór różnorodnych kolorów pozwala dobrać właściwy odcień wypełnienia, którego nie sposób odróżnić od prawdziwego uzębienia.

U pacjentów, u których zdiagnozowano poważniejsze ubytki stosuje się głównie korony, czyli nakładki w kształcie zęba nakładane bezpośrednio na jego pozostałości. Pomagają one wzmocnić oraz skutecznie ochronić pozostałe struktury zęba. Specjalista w tym przypadku musi przygotować wycisk uszkodzonego zęba, na postawie którego w laboratorium zostaje stworzona identyczna korona.

Do innych stosowanych metod zalicza się także mosty. Na obu końcach mostu dentysta zakłada koronę, dzięki której możliwe jest zakotwiczenie zęba położonego dokładnie pomiędzy koronami. Taki sposób leczenia skutecznie zapobiega przesuwaniu się zębów, a sam most kolorem nie różni się od pozostałego uzębienia.

Implanty dentystyczne pomagają zastąpić brakujące lub usunięte zęby. Składają się one z dwóch części – sztucznego zęba oraz metalowego trzpienia. Sam zabieg polega na bezpośrednim umieszczeniu metalowego trzpienia w żuchwie lub kości szczęki. Następnie dentysta nakłada implant. Sztuczny ząb w rzeczywistości zachowuje się identycznie jak jego naturalny odpowiednik.

Inne zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

Oprócz wspomnianych działań związanych z profilaktyką i leczeniem ubytków, stomatologia zachowawcza obejmuje również inne zabiegi mające na celu poprawę stanu uzębienia oraz jamy ustnej. Zalicza się do nich wypełnienie czasowe, szynowanie rozchwianych zębów, ekonstrukcję zębów materiałami światłoutwardzalnymi, a także powtórne leczenie kanałowe.

Estetyka zębów jest więc niezwykle ważna oraz znacząco wpływa na nasze codzienne poczucie komfortu. Warto więc pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym oraz stomatologii zachowawczej, która pomoże skutecznie zapobiec poważniejszym infekcjom jamy ustnej oraz chorobom zębów. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że dolegliwości zębów lub dziąseł mogą z czasem przyczynić się do powstania innych schorzeń organizmu w tym chorób serca, nerek lub stawów.