Inwestycja w implanty dentystyczne to doskonały sposób na uzyskanie prawdziwego, hollywoodzkiego uśmiechu. Niezależnie od tego, czy implanty będą zastępować pojedyncze zęby, czy też większość – to najtrwalszy i najlepszy sposób na poprawę własnego wyglądu. Implantem można nazwać sztuczny korzeń, który jest wkładany w szczękę zastępując korzeń naturalnego zęba. Implant zakotwicza zęby zastępcze, takie jak korony, mosty lub protezy. Implanty gwarantują naturalnie wyglądające zęby, a przy tym są wyjątkowo bezpieczne. Przy prawidłowym zachowaniu higieny i pielęgnacji jamy ustnej, implanty mogą służyć całe życie! Wiele osób decyduje się na implanty, ponieważ tylko one wyglądają i sprawiają uczucie posiadania naturalnych zębów. Implanty są doskonałą alternatywą dla protez zębowych i mogą być używane do zastąpienia pojedynczego zęba lub nawet pełnego zestawu zębów.
Na implanty z reguły decydują się osoby dbające o swoje zdrowie i zwracające uwagę na własny wizerunek. Dlatego też, przed decyzją o poddaniu się zabiegu wszczepienia implantu, nierzadko rodzi się w ich głowie obawa o przyszłe ograniczenia, które mogą powodować implanty. Na szczęście prawie wszystkie zabiegi kosmetyczne i medyczne nie wskazują posiadania implantu jako przeciwwskazania.
Implanty, a zabiegi medyczne
Najczęściej zadawane pytania, które dręczą posiadaczy implantów zwykle odnoszą się do przeciwwskazań medycznych w zakresie diagnostyki obrazowej. Silne pole magnetyczne, albo narażenie na promieniowanie RTG może budzić obawy co do możliwości przeprowadzenia tego rodzaju badań. Warto jednak mieć na uwadze, że prawie wszystkie zabiegi medyczne i badania diagnostyczne mogą być wykonywane niezależnie od tego czy pacjent ma wszczepione implanty stomatologiczne, czy też nie.
Implanty stomatologiczne i rezonans magnetyczny
Urządzenie do rezonansu magnetycznego wytwarza silne pola magnetyczne w zamkniętym obszarze, aby przeniknąć wszystkie tkanki ciała. Obrazy mózgu, serca lub innego obszaru są następnie przetwarzane przez program komputerowy. Implant zęba najczęściej wykonany jest z tytanu i tlenku cyrkonu, które nie są metalami ferromagnetycznymi. Oznacza to, że można całkowicie bezpiecznie przejść przez kompleksowe badanie MRI całego ciała. Mimo tego, zawsze najlepiej powiadomić lekarza o posiadanych implantach dentystycznych.
Implanty, a tomografia głowy i RTG
Podobnie jak w przypadku rezonansu magnetycznego, wykonanie specjalistycznego badania jakim jest tomografia głowy nie będzie przeciwwskazaniem osób, które mają implanty stomatologiczne. Przed badaniem tomografem, lekarz zbiera wywiad, warto poruszyć w nim kwestię implantów – może być konieczne potwierdzenie ich składu, co pozwoli na 100% pewności bezpieczeństwa podczas wykonywanego badania i da lekarzowi pewność, że materiały, z których składają się implanty nie wpłyną na pracę tomografu. To samo dotyczy prześwietlenia – nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zdjęć RTG głowy i poszczególnych części ciała. Nowoczesne implanty nie ferromagnetykami, więc nie stwarzają praktycznie żadnych ograniczeń w zakresie wykonywania badań diagnostycznych.
Implanty, a zabiegi kosmetyczne
Część zabiegów kosmetycznych wykorzystuje ultradźwięki o wysokiej częstotliwości. Często rodzi to pytanie czy nie wejdą one w korelację z materiałami, z którymi wykonane są implanty. W medycynie kosmetycznej i większość zabiegów również nie stawia ograniczeń posiadaczom implantów stomatologicznych.
Peeling kawitacyjny, a implant zęba
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że jednym z przeciwwskazań do wykonania peelingu kawitacyjnego może być posiadanie na okolicach twarzy metalowych elementów. Jednakże materiał, którego wykonane są implanty zębowe w żaden sposób nie wpływa na przebieg zabiegu. Można więc śmiało korzystać z większości ogólnodostępnych zabiegów kosmetyki estetycznej.
Implant zęba, a aparat ortodontyczny
Założenie aparatu ortodontycznego może, ale nie musi, korelować z posiadanym implantem. Wszystko jednak indywidualnie ustala ortodonta. Teoretycznie, możliwe jest założenie aparatu ortodontycznego na łuk, w którym wszczepiony jest implant – w takim wypadku, po prostu nie zakłada się zamka na sztuczny ząb. W innych wypadkach niezbędna może być korekta lub wymiana korony przymocowanej do implantu po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Wszystko jednak jest bardzo indywidualną kwestią. Czasem, jeszcze przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów, zaleca się ortodontyczne wyprostowanie zębów.
Jak widać nowoczesne implanty stomatologiczne, oprócz poprawy jakości życia pacjentów w żadnym stopniu nie ograniczają możliwości ich dalszego leczenia i korzystania z dobrodziejstwa pielęgnacyjnych zabiegów kosmetycznych. Zawsze jednak warto poruszyć z lekarzem lub kosmetologiem kwestię posiadania implantów – daje to gwarancję 100% bezpieczeństwa pacjenta.