Stomatologia, podobnie jak inne dziedziny medycyny mogą zostać poddana rozróżnieniu na szereg specjalizacji. Wśród najpopularniejszych specjalizacji wymienić możemy stomatologię, ortodoncję czy protetykę. Chirurgia szczękowo-twarzowa jest jedną ze specjalizacji, która na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z przyjemnymi doświadczeniami, jednak jej przedmiot jest istotną częścią tej dziedziny medycyny.
Czym jest chirurgia szczękowa
Chirurgia szczękowo-twarzowa jest specjalizacją, która zajmuje się przypadkami dolegliwości oraz schorzeń, które wymagają z reguły bardziej skomplikowanych środków zaradczych. Chirurgia szczękowa odpowiada za przeprowadzanie wielu poważnych operacji, które mają na celu zniwelowanie uszkodzeń czaszki w części dolnej lub zgryzu. Chirurgia szczękowa zajmuje się również ratowaniem przypadków, gdy pacjent uległ poważnym wypadkom. Można stwierdzić, iż zawód chirurga szczękowego ma w sobie duży pierwiastek zarówno stomatologa, jak i chirurga plastycznego.
Jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy
Zakres zabiegów i operacji wykonywanych przez chirurga szczękowego jest bardzo szeroki, głównie z tego powodu, iż chirurg nie ogranicza się jedynie do operowania w promieniu jamy ustnej, ale część zabiegów obejmuje również twarz oraz szyję pacjenta. Chirurg szczękowy odpowiedzialny jest za przeprowadzanie chirurgii urazowej, ekstrakcji chirurgicznej zęba, chirurgią plastyczną twarzy w okolicach jamy ustnej, a nawet usunięciem torbieli występujących w obrębie twarzoczaszki oraz złośliwych nowotworów. Poniżej zostaną wymienione najpopularniejsze rodzaje zabiegów, które chirurg szczękowy wykonuje.
Wypełnianie uzębienia implantami
Chirurg posiadający odpowiednią kwalifikację implantologiczną, ma możliwość przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantów zębów. Z reguły tego typu zabieg wykonywany jest w przypadku rekonstrukcji materiału kostnego w zębie. Zabieg wszczepienia implantu zęba wykonuje się w momencie, kiedy u pacjenta identyfikuje się braki w uzębieniu lub bezzębie. Istnieje kilka rodzajów implantów takich jak:
- implanty zębów cylindryczne wykonane z tytanu, które są najpopularniejszym rodzajem implantów,
- implanty ceramiczne zębów , które są nowoczesnym substytutem tych tytanowych. Tego typu implanty są odporne na działanie kwasów, temperatury czy korozji.
Implanty są najczęściej wszczepiane w kości szczęki bądź żuchwy albo do okostnej, czyli rejon pomiędzy kością a dziąsłem.
Stany zapalne zęby oraz zatrzymanie zębów
W momencie, gdy u pacjenta stwierdza się powstanie guza lub torbieli w okolicach jamy ustnej, niezbędna okaże się interwencja chirurga szczękowego. W takich sytuacjach najczęściej wykonywana jest resekcja wierzchołka zęba polegająca na nacięciu błony śluzowej, odsłonięciu kości oraz usunięciu bolesnego stanu zapalnego bądź torbieli. Innym wypadkiem, w którym interwencja chirurga szczękowego może okazać się niezbędna, jest bardzo bolesny stan zapalny wywołany przez zatrzymanie zęba. Oznacza to, iż ząb przestaje rosnąć, lecz nie zdążył przebić się przez błonę śluzową. Innym objawem zatrzymania zęba jest również wrastanie zęba w kość. W takich przypadkach niezbędne okazać się może usunięcie zęba powodującego ból.
Korekcja uzębienia po wypadkach
W przypadku nieszczęśliwego wypadku możemy doświadczyć nieprzyjemnego złamania żuchwy bądź kości w obrębie szczęki. Taki nieszczęśliwy wypadek może mieć swoje źródło w wypadku drogowym bądź niefortunnym zderzeniu się z przeciwnikiem podczas sportowej gry zespołowej. Podczas nieprzyjemnego, lecz koniecznego zabiegu, chirurg szczękowy może umieścić o okolicy szczęki odpowiednie szyny lub protezy umożliwiające prawidłowe odtworzenie kształtu kości oraz odbudowę ich. Tego typu specjalne szyny są zaprojektowane z elastycznego materiału, który pozwala chirurgom nadać im kształtu pasującego do przemieszczenia lub złamania kości.
Wada zgryzu
Jest to jeden z najpopularniejszych powodów naszej wizyty u chirurga szczękowego. Nieprawidłowy zgryz który może być identyfikowany jako zgryz otwarty, zwężenie szczęki bądź wysunięcie żuchwy jak najbardziej kwalifikuje się do operacyjnej korekcji. Zniekształcenie zgryzu może być wrodzone lub wystąpić w wyniku wypadku.
Chirurgia szczękowa zajmuje się również obszarem korekty budowy brody. Ten sposób modelowania kształtu brody staje się coraz popularniejszym zabiegiem, z którego korzystają osoby bez stwierdzonych wad zgryzu.
Powyżej wymienione zostały najczęstsze przypadki, w których zwracamy się o pomoc do specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej. Jak wcześniej wspomniano, istnieje wiele innych schorzeń oraz urazów, w których zabieg chirurgiczny jest jedynym rozwiązaniem. Często nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, jakiego typu urazu doświadczamy. Zawsze na pierwszej linii ognia stanąć powinien nasz dentysta, który stwierdzi, jakiego rodzaju schorzenie występuje i w przypadku niemożności wykonania takiego zabiegu, skieruje nas do chirurga szczękowego. Jest to najpopularniejsza oraz najczęstsza ścieżka, jaka prowadzi nas do specjalisty z dziedziny chirurgii szczękowej.