Implanty zębowe zbudowane są z korzenia, wykonanego najczęściej z bardzo wytrzymałego tytanu oraz umieszczanej na nim korony, mostu lub całkowitej protezy, która może być stworzona z metalu, akrylu, porcelany, bądź cyrkonu. Takie uzupełnienie ubytków zębowych po pewnym czasie zrasta się z kością, tworząc mocne i trwałe połączenie. Jednak aby sztuczne zęby posłużyły nam wiele lat, należy zadbać o nie jak o własne, naturalne uzębienie. Na czym polega więc prawidłowa pielęgnacja implantów zębowych?

Na ogół czas zrostu implantu z kością trwa maksymalnie do sześciu miesięcy. Jednak zakłócenie tego procesu przez stan zapalny może znacząco go wydłużyć, dlatego w pierwszych chwilach najistotniejsza jest odpowiednia higiena. Bezpośrednio po zabiegu, jeszcze przed zdjęciem szwów, należy ściśle przestrzegać zaleceń stomatologa, co oznacza, że nie wolno pić ani jeść niczego do czasu ustąpienia znieczulenia, a także aplikować na twarz okłady z lodu. Po tym okresie płuczemy jamę ustną letnią wodą po każdym posiłku, a dodatkowo kilka razy dziennie przepłukujemy ją płukanką antybakteryjną. Do mycia zębów używamy szczoteczki o bardzo miękkim włosiu, omijając okolice implantacji. Ponadto, warto również:

  • zaniechać palenia papierosów i picia alkoholu,
  • ograniczyć mówienie, uprawianie sportu, dźwiganie ciężarów i wszelki wysiłek fizyczny,
  • wstrzymać się od spożywania gorących płynów i posiłków,
  • zrezygnować z solarium oraz sauny.

W okresie sześciu tygodni po zdjęciu szwów należy nadal bardzo dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, aby proces zrastania się implantu z kością przebiegał bez zakłóceń. W tym celu warto delikatnie oczyszczać okolice implantacji, masując przy tym dziąsła miękką szczoteczką, ale jednocześnie unikać dotykania miejsca wszczepu językiem lub palcami. Ponadto, pacjentom po zdjęciu szwów nadal odradza się większy wysiłek fizyczny. Niezależnie od przebiegu gojenia powinno się również bezwzględnie przestrzegać wizyt kontrolnych u stomatologa, który przeprowadził zabieg.

Jak dbać o implanty zębowe po zrośnięciu z kością?

Zakładanie implantów zębowych jest zazwyczaj długotrwałym procesem, stanowi jednak najlepsze rozwiązanie dla osób, które utraciły swoje naturalne zęby wskutek wypadku lub postępującej próchnicy. Zębom sztucznym ten rodzaj choroby nie zagraża. Niebezpieczeństwo dotyczy jednakże dziąseł, które wskutek niewłaściwej pielęgnacji mogą obniżyć się i odsłonić implant. Jego budowa sprzyja bowiem gromadzeniu się resztek pokarmowych pomiędzy koroną protetyczną, a tytanowym korzeniem. To z kolei prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, który z czasem nawarstwia się i wywołuje tak zwane zapalenie okołoimplantowe. Choroba ta może natomiast spowodować nawet utratę podparcia kostnego implantu i jego wypadnięcie. Prawidłowe czyszczenie zębów sztucznych oraz odpowiednia troska o okolice dziąseł pozwala jednak uchronić się przed tym problemem i długo cieszyć się pełnym uzębieniem. Poleca się stosowanie w tym celu specjalnych irygatorów dentystycznych, które za pomocą wody pod ciśnieniem delikatnie, ale dokładnie usuwają resztki pokarmowe i pobudzają krążenie krwi w dziąsłach. Niektóre modele są nawet wyposażone w specjalistyczne końcówki do oczyszczania implantów. Warto również zmienić zwykłą szczoteczkę na szczoteczkę elektryczną, w tym szczególnie soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł. Ponadto, zaleca się także systematyczne przeprowadzanie skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego oraz piaskowania.

Jakie produkty pomogą zadbać o implanty zębowe?

Poza odpowiednią szczoteczką do zębów, posiadacze implantów zębowych powinni zadbać również o produkty do higieny jamy ustnej, które wspomogą ochronę dziąseł i zapobiegną odkładaniu się płytki zębowej. Substancją polecaną w takich przypadkach jest przeciwbakteryjna chlorheksydyna, którą znajdziemy w pastach, płynach, żelach, a nawet niciach do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Należy pamiętać, aby systematycznie i dokładnie myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo, co wieczór przepłukiwać jamę ustną płynem antyseptycznym i nie pomijać oczyszczania szczelin między zębami irygatorem, bądź nicią dentystyczną.

Odpowiednio dobrane i zadbane implanty mogą nie tylko posłużyć swoim użytkownikom przez wiele lat, ale również cieszyć ich nieprzemijalnie atrakcyjnym wyglądem. Warto zatem troszczyć się o swoje sztuczne uzębienie na równi, a nawet bardziej niż o naturalne.