Kamień nazębny to zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Jest to osad o barwie żółtej lub też brązowej. W skład kamienia wchodzą:

  • białko,
  • płytka nazębna,
  • bakterie próchnicowe,
  • resztki pożywienia.

Wyróżniamy dwa rodzaje kamienia nazębnego:

  • kamień naddziąsłowy,
  • kamień poddziąsłowy.

Najczęściej powstaje on pod brzegami dziąsła, podrażniając tym samym tkanki dziąseł. Kamień tworzy się blisko ujść ślinianek, czyli na językowych powierzchniach zębów dolnych, przednich oraz policzkowych powierzchniach górnych trzonowców. Kamień nazębny to płytka bakteryjna, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również może być przyczyną wielu problemów.

Usuwanie kamienia nazębnego

Nawet na bardzo starannie i regularnie mytych zębach może tworzyć się kamień nazębny. . Każdego dnia na zębach gromadzi się osad. Codzienna pielęgnacja jamy ustnej nie jest wystarczająca, aby zapobiec kamieniowi nazębnemu. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że nieusuwanie kamienia może być główną przyczyną, problemów z nieświeżym oddechem. Kamień ma również niekorzystny wpływ na wszystkie tkanki otaczające zęby.

Warto pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia, ponieważ może on powodować próchnice oraz poważne stany zapalne, groźne dla naszych zębów. O tym, jak często powinniśmy mieć usuwany kamień nazębny, powinien zdecydować nasz stomatolog na regularnych wizytach. Wynika to z tego, że podatność na powstawanie kamienia jest sprawą bardzo indywidualną. U niektórych osób obserwuje się regularne tworzenie kamienia pomimo dokładnej higieny, u innych z kolei praktycznie nie występuje ten problem.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Jeśli mamy problemy z osadem, możemy początkowo walczyć z nim, jedząc odpowiednio dobrane produkty. Osad nazębny jest miękki, dzięki czemu w prosty sposób, możemy samodzielnie pozbyć się go. Pomocne okazuje się tutaj regularne oraz dokładne mycie zębów, używanie nici dentystycznych czy też płukanek do jamy ustnej. Znamy już miejsca, gdzie najczęściej tworzy się kamień i to właśnie tym miejscom powinniśmy poświęcić więcej uwagi podczas higieny jamy ustnej. Możemy również zmienić nasze nawyki żywieniowe i rzadziej sięgać po barwiące produkty czy też ograniczyć spożywanie kawy.

Problem pojawia się wtedy, gdy kamień nazębny zmineralizuje się, wtedy zwykła szczoteczka do zębów oraz płyny do płukania będą niewystarczające. Ponadto tworzy się on w bardzo trudno dostępnych miejscach dla standardowych szczoteczek. Niestety nie ma możliwości usunięcia kamienia nazębnego w domowym zaciszu, powinniśmy umówić się do naszego stomatologa na tak zwany skaling. Jest to obecnie najbardziej skuteczna oraz bezpieczna metoda usuwania kamienia nazębnego. Po usunięciu kamienia przeprowadzane jest polerowanie zębów za pomocą past polerskich. Zęby po takim zabiegu są jaśniejsze, zdrowsze, a dziąsło bezpieczniejsze. Jest to w pełni bezpieczny zabieg, również dla kobiet w ciąży.

Bardzo istotne jest regularne kontrolowanie kamienia pod okiem stomatologa, w ten sposób zapobiegamy licznym chorobom, rozchwianym zębom, a w rezultacie ich wypadaniu.

Pamiętajmy o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, aby nasze zęby były zdrowsze oraz czystsze. Powstający kamień to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Nie ignorujmy tego problemu!