Na rynku obecnie dostępnych jest wiele metod wybielania zębów. Można zęby próbować wybielić samodzielnie w zaciszu domowym lub pozwolić dentystom to skutecznie, bezboleśnie i co najważniejsze bezpiecznie wykonać zabieg wybielania zębów.

Wybielanie zębów można ogólnie podzielić ze względu na metodę na mechaniczne wybielanie zębów lub chemiczne wybielanie zębów.

Chemiczne wybielanie zębów

Wybielanie chemiczne to wszelkiego rodzaju specyfiki profesjonalne, nie do użycia w domu, a jedynie do przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Efekt wybielania chemicznego zębów jest dużo mocniejszy niż wybielanie mechaniczne przeprowadzone samodzielnie w domu.

Mechaniczne wybielanie zębów

Co jeśli chcemy wykonać wybielanie zębów w domu?

Wybielanie zębów w domu jest możliwe za sprawą ogólnie dostępnych specyfików takich jak na przykład specjalistyczne szczoteczki do wybielania zębów, pasty i żele wybielające, jak również specjalne paski wybielające zęby. Są to metody tanie i skuteczne tylko w przypadku niewielkich przebarwień.

Zdrowie i bezpieczeństwo przy wybielaniu zębów

Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze będzie zawsze wybielanie zębów u dentysty. Stomatolog wykonując zabieg wybielania zębów również ma spore pole do popisu. Może wybrać najodpowiedniejszy dla naszego uzębienia i swoich kwalifikacji zabieg – np. laserowe wybielanie zębów lub nakładkowe wybielanie zębów.

Nakładkowe wybielanie zębów

Stomatolog przygotowuje specjalistyczne nakładki odciskając w materiale utwardzalnym wycisk szczęki pacjenta. Następnie taką nakładkę „zalewa się” specjalnym środkiem wybielającym i zakłada na zęby. Kuracja trwa zwykle około 2 tygodni – efekty widoczne są niemal od razu. Należy pamiętać, że do takich nakładek należy nalać specjalistycznego preparatu, który zostanie zapisany przez lekarza.

W Internecie istnieje wiele poradników jak wykonać taki preparat w domu na przykład na bazie silnych środków wybielających czy odkażaczy do muszli klozetowych – nie radzimy tego robić, ponieważ jest to bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia i może zakończyć się śmiercią. Najbezpieczniej będzie oddać się w ręce profesjonalistów, którzy przywrócą piękny i śnieżnobiały uśmiech.

Skutki uboczne wybielania zębów
  • Brak lub zbyt mały efekt wybielania zębów
  • Zbyt mocne wybielenie powodujące nadmierną przezierność zębów i ich sino-szary odcień
  • Nadwrażliwość zębów ( pojawia się również przy profesjonalnym wybielaniu ale ich wystąpienie lekarz potrafi zniwelować do minimum)
  • Podrażnienie lub poparzenie dziąseł spowodowane nieszczelnymi nakładkami, złą aplikacją preparatu lub zbyt dużym jego stężeniem.