Plomby amalgamatowe bardzo często nazywane są przez pacjentów plombami czarnymi lub szarymi. Warto poznać skład plomb amalgamatowych, aby lepiej poznać omawianą tematykę. Amalgamat stomatologiczny zawiera:
- srebro,
- cynę,
- rtęć,
- miedź,
- kadmem,
- niekiedy cynk.
Społeczeństwo polskie budzi się na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z plomb amalgamatowych. Pamiętajmy, że zabieg usuwania plomb amalgamatowych powinni przeprowadzać doświadczeni oraz przeszkoleni stomatolodzy!
Amalgamatów używa się w stomatologii od ponad stu pięćdziesięciu lat. Dość paradoksalnie, silne i toksyczne właściwości rtęci znane są człowiekowi od wielu lat. Swoją popularność amalgamat zawdzięcza z pewnością trwałości oraz wytrzymałości. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje plomb amalgamatowych. W zależności od składu i odporności na korozję odróżnia się starsze plomby zawierające gamma 2 oraz nowsze bez fazy gamma 2.
Dlaczego plomby amalgamatowe są groźne?
Toksyczne działanie plomb amalgamatowych potwierdziła w 2008 roku, Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków. Plomby amalgamatowe w Polsce zostały wycofywane dopiero kilka lat temu, gdy wykazano, że stosowanie ich powoduje liczne choroby, między innymi Parkinsona czy też Alzheimera. Wielu naukowców nie ma już żadnych wątpliwości, że rtęć zawarta w tych plombach rozpuszcza się i uwalnia toksyczną substancję do jamy ustnej. Kolejne negatywne skutki stosowania plomby amalgamatowej zaobserwowano u dzieci na diecie bezglutenowej, u których rozwijała się grzybica przewodu pokarmowego.
Dlaczego wymienić plomby amalgamatowe?
Nowoczesne rozwiązania stomatologiczne pozwalają na skuteczne pozbycie się starych wypełnień. Wciąż jednak wiele osób posiada plomby amalgamatowe. Jeśli Ty również masz takie plomby, powinieneś je wymienić. Od lat wypełniania amalgamatowe cieszą się złą sławą, mimo to wielu pacjentów nosi plomby z rtęcią. Obecnie istnieje szereg plomb, które służą do wypełniania ubytków.
Dentyści według nowych przepisów nie mogą zakładać już plomb amalgamatowych dzieciom, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Zakaz został wprowadzony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, na terenie całej Unii, również w Polsce. Unijny zakaz obowiązuje od 1 lipca 2018 roku. Zakaz ten obowiązuje zarówno lekarzy, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ, jak i lekarzy niedziałających na podstawie umowy z NFZ.
Szczególnie osoby objęte zakazem powinny rozważyć wymianę plomb. Usunięcie plomb amalgamatowych warto wykonać również profilaktycznie, nawet jeśli nie zauważyliśmy żadnej próchnicy.
Na poparcie informacji, że plomby amalgamatowe warto wymieniać, powinna wystarczać wiadomość, że zawierają one w swoim składzie rtęć, która jak już wiemy, jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Nie są to puste słowa, ponieważ zostało to potwierdzone badaniami autopsyjnymi. Nie powinniśmy czekać, aż plomba amalgamatowa zużyje się, straci szczelność, wykruszy się lub też wypadnie. Ponadto srebrne plomby rzucają się bardzo w oczy, a także nadmiernie przewodzą ciepło, co często powoduje ból.
Jeśli już zdecydujemy, że chcemy usunąć szkodliwą dla naszego zdrowia oraz nieestetyczną plombę, powinniśmy zwrócić uwagę na wykonywane przy tym zabiegu procedury stomatologiczne. Należy również pamiętać, że regularne wizyty u dentysty pomogą nam w znacznym stopniu w uniknięciu problemów z próchnicą oraz wyborem ubytków.